MİA'DA BESLENME

MİA Anaokullarında ‘’Sağlıklı Beslen, Aktif ol, Eğlenerek Öğren’’ felsefesiyle çocuklarımız sadece sağlıklı beslenmeyip müfredatımızın bir parçası olan sağlıklı yeme alışkanlıklarınıda kazanmaktadır. Menümüz Marmara Üniversitesi Çocuk Gelişim, Beslenme ve Hepatoloji bölüm başkanı Deniz Ertem tarafından çocuk gelişimine uygun olarak tasarlanmıştır. Kontrol altında üretilmiş mevsim sebze ve meyvelerinin en taze halleriyle kullanılması, çocuklarımızın sağlıklı yemek alışkanlıklarının gelişmesine yardımcı olurken aynı zamanda lezzetli ve sağlıklı yemekler sunmamızı da sağlıyor.

 

Sağlıklı Beslenme Ekibimiz


deniz-ertem

Çocuk Beslenmesinde Türkiye'de önemli otoritelerden biri olan Profesör Dr. Deniz Ertem MİA Anaokulları için  çocuk beslenmesine ve gelişimine uygun bir menü hazırlamıştır.Bu menü  çocukların yaşlarına göre protein, karbonhidrat, yağ dağılımı gözetilerek hazırlanmıştır. Aynı zamanda çocukların  vitamin, lif ve posa ihtiyaçları dengeli bir şekilde karşılanmaktadır.

 

Profesör Dr. Deniz Ertem

Marmara Üniversitesi Çocuk Gastroentoroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bölüm Başkanı.

 

 

 

Geçmiş

1995 yılından itibaren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları uzmanı

1999 Yılından itibaren Pediatrik Gastroentoroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı

 

Yayınlar: Çocuk beslenmesi ve sağlığıyla ilgili onlarca uluslararası yayını bulunmakta.

 

Üye Olduğu Kurumlar

Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme derneği

Milli Pediatri Derneği


deniz-ertem

Uzman Diyetisyen Sabiha Keskin
Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü (1986 mezuniyet)

 

20 Yıldan fazla Marmara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümünde görev yaptı.Şu anda meslek hayatına Academic Hospital’da devam etmektedir.

 

Meslek hayatı boyunca binlerce çocuğa danışmanlık vermiştir ve Türkiye'nin önde gelen bir çok okuluna menü  hazırlamıştır.

 

Üye Olduğu Kurumlar

Türkiye Diyetisyenler Derneği

 

Sağlıklı Beslenme Uygulamalarımız

Okulumuzdaki öğünlerde  haftada en az 4 gün vitamnin A ( Havuç, kabak) zengini sebze ve meyve verilmektedir. Her gün Vitamin C ( kereviz, domates, portakal) yönünden zengin lifli taze sebze ve meyve verilmektedir.Haftada en az 3 kez kahvaltı ve ara öğünde taze sebze ( salatalık - yeşil biber) ve meyve ( elma - kayısı) servis edilmektedir. 

 

Ekmek veya makarna gibi ürünleri yaparken veya satın alırken mutlaka tam buğday unundan yapılmış olmasına dikkat ediyoruz. Yemeklerimizde yağ olarak sadece tereyağı ve zeytinyağı kullanmaktayız.

 

Okulumuzda ana öğünler arasında minimum 3-4 saat vardır bu şekilde çocuklar acıkırlar ve günün önemli öğünlerini afiyetle yerler. Yemekten önce yaptığımız kısa fiziksel aktiviteler büyüme hormonu salgısını arttırdığı için açlık hissini artırmaktadır.

 

Yemeğin sevilen ve beklenen bir aktiviteye dönüşmesi için yemekleri çocukların dikkatini çekecek şekiller oluşturmaktayız. Mesela tabağa dizilen brokoliler yemekten az önce anlattığımız masaldaki ağaçlar olabiliyor. Az tercih edilen besinleri özellikle sevilen besinler ile servis etmekteyiz böylece çocuklarımız yeni lezzetler ile tanışabilmekte.

 

2-3 yaşta günlük kalori ihtiyacı: 1000-1400 kaloridir.   4-6 yaşta ise günlük ortalama kalori ihtiyacı ise  1400-1600 koloridir.  Porsiyonlarımız bu ihtiyaçlara göre hesaplanmaktadır. 

 

 

 2-3 yaş çocukların enerji ihtiyaçlarının %45-60 karbonhidratlar, %20 protein, 30-40% yağlardan gelmelidir. 4-6 yaşta ise çocukların enerji ihtiyaçlarının  % 40-45 karbonhidrat, %30 protein, %30-35 yağlardan gelmelidir.  Bu sebepten dolayı servis edilen yemek içerikleri yaşlara göre değişmektedir. 

 

Okulumuzda tavuk eti servis edilmemektedir.  Protein kaynağı olarak kırmızı et, balık, yoğurt  ve kurubaklagiller servis etmekteyiz. Proteinin yanında mutlaka emilimi arttırdığı için Vitamin C yönünden zengin sebzeler servis ediyoruz.  Aynı zamanda protein servis edilirken demir emilimini azalttığı için yanında kalsiyum içeren yemekleri servis etmemeye önem veriyoruz. 

 

Okulumuzda kesinlikle şeker kullanmıyoruz onun yerine okulumuzda ürettiğimiz hurma şurubu kullanmaktayız.  Okul Öncesi çocukların tuz ihtiyacı günlük olarak 2-3 gram olduğu için yemeklerimize tuz eklememekteyiz. Çocuklarımıza sıvı olarak sadece su ve süt vermekteyiz.

 

 

 

Gıda Güvenliği  - İSO 22001

Uluslararası bir  Gıda Güvenliği yönetim sistemi olan ISO 22000'in amacı gıda güvenliği ve emniyetini sağlamaktır. Okulumuz bu güvenlik sertifikasına sahip ender Anaokullarından biridir.  ISO 22000, gıda zincirindeki zayıf halkaları ortadan kaldırarak gıda kaynaklı tehlikeleri en aza indirgeyip gıda zincirinin güvenliğinin bütünlüğünü sağlar. İSO gıda güvenliğine sistematik ve önleyici bir bakış açısı ile yaklaşıp üretimde oluşabilecek biyolojik, kimyasal ve fiziksel tehlikeleri oluşmadan önler.  

 

Yemek servisi öncesinde günlük tüm yemek çeşitlerinden alınan numuneler, mutfağımızda +4°C’lik dolaplarda 72 saat boyunca saklanır. İhtiyaç halinde, numuneler bağımsız akredite laboratuvarlarda analiz ettirilir.

 

Kullandığımız su akridite laboratuarlarda 6 ayda bir test edilmektedir.

 

Aşçımızın portör testleri yıllık olarak yapılmaktadır ve hijyen sertifikasına sahiptir.

 

 

zurafa-anaokulu-iso-2200-belgesi

Doğal Yiyecekler

İçerdikleri katkı maddeleri nedeniyle çocuklara gofret, şekerleme, hazır bisküviler, patates-mısır cipsi gibi yiyecekler vermeyiz. Aynı şekilde hazır çorbalar, et suyu/tavuk suyu tabletleri, ketçap, mayonez gibi hazır ürünleri, MSG, soya proteinleri gibi katkı maddeleri içerdikleri için kullanmayız.

 

Mutfağa giren tüm malzemelerin işlenmemiş, içerisine katkı maddesi girmemiş olmasına dikkat ederiz.

 

Tam buğday ekmeğimizi  okulumuzda günlük olarak üretiriz. Yoğurdumuzu ise kaliteli sütler ve mayalarla günlük olarak yaparız.  Okulumuzda sadece gezen tavuk yumurtası kullanmaktayız. Aynı zamanda çoğu yemeğimizi ilikli kemik suyu ile pişirmekteyiz. 

 

Sebze ve meyvelerimizi Cesa Marka Ozonlu sebze meyve makinesi ile yıkamaktayız. Doğal olan ozonlu su bakteri ve mikropları öldürürmekte, ürünler üzerindeki zirai kimyasalları ve katkı maddelerini en etkili şekilde dezenfekte etmektedir.  

Sağlıklı Pişirme Teknikleri

Besinlerdeki mineral ve vitamin korunumunu azami seviyede tutmak için sağlıklı pişirme tekniklerini uygulamaktayız.

 

Sebzeler kısa sürede az su ile pişirilmektedir ve vitamin kaybını önlemek için suları dökülmemektedir. Doğranmış sebzeler kaynar suya direk atılarak kısa sürede pişirilmektedir. Bu sayede sebzeler C vitamini ve antioksidan özelliklerini kaybetmeden servis edilmektedir.

 

Makarna ve tahıl grupları az suda pişirilerek ve suyu çektirerek pişirilmektedir. Bu sayede B grubu vitamin kayıpları önlenmektedir.

 

Ekmek ve kurabiye yaparken hamur mayalandırılır ve bu sayede çinko ve protein yanında demir, kalsiyum ve B vitaminin miktarı artar.

 

Sadece çift tabanlı çelik tenceler ve gıdaya uygun CE sertifikalı Polikarbon servisleri kullanmaktayız. Çift tabanlı çelik tencerelerin buhar ve gaz  geçirgenliği başarılı olduğu için mineral ve vitaminleri daha iyi korumaktadır.  

Sağlıklı Beslenme Müfredatı

Sağlıklı beslenme müfredatımızın çok önemli bir parçasıdır. Amerika Tarım Bakanlığının okul öncesi çocuklara sağlıklı beslenmeyi öğretmek için geliştirdiği müfredatı uzman ekibimiz ile beraber Türkiye şartlarına uyarladık. Derslerimizde ve  beslenme saatlerinde bu etkin müfredatı kullanarak dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini çocuklarımıza şarkılar ve oyunlarla öğretmekteyiz. Çocuklarımız bahçemizde farklı sebzeleri ekmekte, büyümelerini gözlemlemekte ve sonra yemek aktivitelerinde kullanmaktadır. 

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.