SIKÇA SORULAN SORULAR

Anaokulunuza hangi yaş grupları kayıt olabilmektedir?

2017–2018 Eğitim- Öğretim yılında 5 yaş için 2012 doğumlular, 4 yaş için 2013 doğumlular, 3 yaş için 2014 doğumlular ve 2 yaş 2015 doğumlular okulumuza kayıt olabilmektedir.

Anaokulunuza öğrenci kabulü ne şekilde olmaktadır?

Anaokulumuza kayıt kabulü, her yıl açıklanan kontenjanlar dahilinde; başvuru sırası ve rehberlik görüşmesi ile yapılmaktadır. Rehberlik görüşmesi velinin okula kesin kayıda karar vermesi sonucunda randevu ile gerçekleşir.

Anaokulunuzun eğitim-öğretim zamanları ve saatleri nedir?

Anaokulumuz kar tatilleri ve idari tatillerde dahil olmak üzere yılın 12 ayı boyunca açıktır.

Anaokulumuz 08:30–17:00 saatleri arasında eğitim yapmaktadır. Ancak çalışan anneler için, sabah 07:00, akşam 18:45’e kadar nöbetçi sınıf uygulaması yapılmaktadır.

Sınıflar kaç kişiliktir?

Milli Eğitim Bakanlığının bize verdiği kontenjan 18 olmasına rağmen biz sınıf başına kontenjanı 15 ile sınırladık.

Sınıfları oluşturma kriterleriniz nelerdir?

Sınıflar, doğum tarihleri ve kız&erkek öğrenci dengesi gözetilerek oluşturulmaktadır.

Öğretmenler hangi okullardan mezundur?

Öğretmenlerimiz Lisans ve Ön Lisans mezunudur. Bununla beraber Tecrübeli Kız Meslek Lisesi öğretmenleride kurumumuzda çalışmaktadır.

Okula hazırlık çalışmaları nasıl yapılmaktadır? Okuma ve yazma öğretilmekte midir?

Anaokulumuzda okuma-yazma öğretilmemektedir, önceliğimiz çocuklarımıza her gelişim alanında (Bilişsel, sosyal-duygusal, dil, motor, öz bakım) yaşının gerektirdiği becerileri kazandırmak ve çizgi, ses, dikkat, örüntü, görsel okuma vb. çalışmaların yoğun olarak verildiği bir programla okuma-yazmaya hızlı geçişi sağlamaktır. Bu tür çalışmaların yanı sıra çocukların tüm öğrenim yaşantıları süresince kullanacakları becerileri kazandırmaya yönelik olarak; problem çözme becerilerinin gelişimi, kendini ifade etme, uzun süreli dikkatini verebilme, yönergeleri alma ve uygulama, başladığı bir işi bitirme, eşyalarının sorumluluğunu alma, öz bakım ihtiyaçlarını yerine getirme vb. alanlarda bütünleştirilmiş bir program uygulanmaktadır. Eğitim-Öğretim yılının Kasım ayı itibariyle “ İLKOKULA İLK ADIM” Programıyla ise, çocuklarımız ilkokul sınıf öğretmenleriyle “Okuma-Yazmaya Hazırlık” Çalışmalarına devam etmektedirler. Bu uygulama ile çocukların, ilkokula uyumları kolaylaşmakta ve öğrenme hevesleri artırılmaktadır.

Okul servisi var mı?

Okulumuzun servisi bulunmaktadır.

Alt ıslatmada çocukla kimler ilgileniyor?

Altlarını ıslatan çocukların temizliği ve giydirilmesiyle öğretmenler veya yardımcı öğretmenler ilgilenmektedir.

Hasta olan öğrenci için kurumda nasıl bir uygulama yapılıyor?

Kurumumuzda bulunan tüm çocukların sağlığını sağlamak için hasta çocukları kabul etmemekteyiz.

Okulda olabilecek küçük kazalarda nasıl önlemler ve uygulamalar yapılıyor?

Öğretmenlerimiz ilkyardım eğitimi almış oldukları için küçük kazalarda müdahale edebilmektedirler.

Hasta olan çocuk ilaçlarını kuruma getirebiliyor mu?

Evet getirebiliyorlar. Bu ilaçlar öğretmenleri kontrolünde çocuklara verilmektedir.

Hastalık ve kaza gibi durumlarda veliye haber veriliyor mu?

Bu gibi durumlarda veli’ye hemen haber verilmektedir.

Çocuğumuz ilk kez okula başlayacak ve uyum süreci konusunda endişelerimiz var. Ya alışamazsa?

Çocuk hangi yaşta olursa olsun uyum süreci çocuğun bireysel özellikleri, anne baba tutumu, yaşadığı çevresel koşullardan etkilenmektedir. Bu nedenle aile tarafından kayıt sırasında doldurulmasını istediğimiz başvuru ve psikoloji formları psikoloğumuz açısından önem taşıyor. Psikoloğumuz bunun yanısıra ilk günlerde çocuğu gözleyerek ve aileyle yüzyüze görüşerek uyum süreci konusunda ailelere açıklamada bulunuyor. MİA olarak biz ilk 3 gün mutlaka çocuğun aileden biriyle okula gelmesini ve birlikte dönmelerini talep ediyoruz. Çocuk ilk günlerde dilediğini yapabiliyor, onu her tür okul kuralından muaf tutuyoruz. Burada çocukevimize, arkadaşlarına ve öğretmenlerine endişesiz bir şekilde alışmasını hedeflemekteyiz. Ve bu uygulama gerçektende çok faydalı oluyor. Çocuk böylece kendini rahat ifade edebiliyor ve okulumuza güveni artıyor. Ancak bu süreç bazen bir haftayı da bulabiliyor.

Tüm sınıf ve diğer alanlarda kamera sisteminizin olduğunu duydum. Çocuğumu kamerayla evden izleyebilir miyim?

Biz sınıfların internette yayınlanmasını çocuğun pedogojik gelişimi açısından doğru bulmuyoruz. Ancak sınıfları, oyun odası, top havuzu vb. tüm alanları yönetim ofisinden her zaman izleyebilmeniz mümkün.

Çocuklar her gün dışarıya çıkarlar mı?

Okullarımızda oyun alanları sınıfların devamı olarak kabul edilirler. Koşma, zıplama ve tırmanma dışında, öğretmenlerimiz ve idaremiz ayrıca dışarıda tabiat gezileri, piknikler ve diğer öğrenme, görme, izleme ve tanıma imkanlarını da içeren geziler organize ederler. Havaların elverdiği ölçüde çocuklarımız her gün açık havaya çıkarlar.

Tuvalet eğitimi nasıl ele alınır?

Gelişim olarak hazır olan çocukların tuvalet eğitimlerinim daha kolay olacağını tecrübelerimizle biliyoruz. Aynı zamanda tuvalet eğitimi almamış çocuklar, tuvalet eğitimi almış diğer çocukları kendilerine model aldıkları için bu süreç daha hızlı işler. Tuvalet eğitimi, doğal ve pozitif bir biçimde ele alınır. Çocukların tuvalet ihtiyacı olup olmadığı sürekli sorularak, cesaretlendirilerek ve inisiyatif çocuğun elinden alınarak kontrol edilir.

Çocuğumu gün içerisinde ziyaret edebilir miyim?

Elbette! Ne zaman isterseniz bizi ziyaret edebilirsiniz. Yemek zamanı, oyun zamanı, ders zamanı, yani; her zaman!

Okulunuzda çocuklar ne kadar uyuyor? Hangi yaş grupları uyuyor?

3 ve 4 yaş grupları günde ihtiyaçlarına göre 1-2 saat uyumaktadır.

Soru ve Görüşleriniz İçin

info@miaanaokullari.com adresine mail atabilirsiniz veya
+90 216 577 51 27 no’lu telefondan bizleri arayabilirsiniz.

Üye Olduğumuz Kuruluşlar