Sarılma Bilimi: Sarılmak Neden Beyniniz ve Aile Bağlarınız için İyidir?

Yazar MİA Anaokulları - 25 Haziran 2019 129 görüntüleme    

Hepimiz biliyoruz ki çocuğunuza sarılmak ve iyi bir kitaptan daha iyi hiçbir şey olamaz. Peki ama çocuklarınıza sarılmanın sizin için iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Sarılmak gerçekten de çocuklarınızla kalıcı bağlar kurmanıza yardımcı olur –işte bu nedenle her gün bu yakınlığı sağlamanızı tavsiye ediyoruz.

İşte sarılmanın sağlığınız için iyi olmasının nedenleri:

1. Sarılmak sevgi ve güven hormonu düzeylerini yükseltir.

Bir bebek doğmadan önce dahi gebe anne beynine ve kan dolaşımına oksitosin adlı bir hormon salgılar. (Oksitosin doğum sırasında bebeğin hareket etmesini sağlayan kasılmaların nedenidir, anne sütünün gelmesini sağlar ve anne ve çocuğu arasında sıkı bir bağ kurulmasına yardımcı olur.) Ancak bu bağ sadece anneye özgü değildir. Babalar, üvey ebeveynler ve anaokullarındaki öğretmenler de çocuklarına sarıldıklarında oksitosin düzeylerinde artış görülebilir.

2. Sarılmak ebeveyn ile çocuk arasındaki bağı güçlendirir.

Çocuğunuza sarıldığınız ve onu kucakladığınız zaman beyniniz dopamin salgılar –ödülün işareti olan zevk hormonu. Sarılmanın verdiği bu zevk bebeklerin ve çocukların sizin kokunuzu tanımasını ve sizin de onların kokusunu tanımanızı sağlar ki bu bağ kurmak bakımından önemlidir. Ne kadar çok sarılırsanız, dopaminin etkileri de o kadar yüksek olur ve bu da daha fazla sarılmak istemenize neden olan bir döngü yaratır. Ne kadar da harika, öyle değil mi?

3. Sarılmak kalbiniz için iyidir.

Sarılmak ve sarılmanın beyinde salgılanmasını sağladığı kimyasallar ebeveynler ve çocuklar açısından sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek düzeyde oksitosinin nabzı yavaşlattığı ve kan basıncını düşürdüğü ve kalp hastalığı riskini azalttığı görülmüştür. Evet, sevgi ve şefkat sağlıklı bir kalbin anahtarı olabilir!

4. Sarılmak acının azalmasını sağlayabilir.

Oksitosin ve dopaminin acı üzerinde dahi bir etkisi olabilir. Diş çıkaran çocuklar ve bebeklere sarılmak onların stres düzeyini düşürerek ve enflamasyonu azaltan ve iyileşmeyi hızlandıran beyin kimyasalları salgılanması sağlayarak huzursuzluğu azaltabilir. Sarılmak ve öpmek her türlü ağrıyı yatıştıramayabilse de çocuğunuzu yatıştırmakta kesinlikle yardımcı olacaktır ki bu da her zaman iyi bir fikirdir. Özellikle anaokullarında öğretmenler çocuklar huzursuz olduğunda sık sık çocuklarına sarılırlar.

Diğer bir deyişle, söz konusu sarılmak ve öpmek ise ne kadar fazlaysa o kadar iyidir. O halde kollarınızı ve kalbinizi açın!

Sosyal Medyada Paylaş!

EN ÇOK OKUNANLAR

Çalışan Ebeveynler Yaz Aylarında Çocuklarıyla Nasıl Bağ Kurabilir?

09 Temmuz 2019

Çocuklar için yaz eğlence, eğitim ve rahatlama zamanıdır. Ancak çalışan birçok anne-baba için ofiste geçirilen saatler, onları bu anları çocuklarıyla paylaşmaktan alıkoyuyor. Çalışma gereksinimleri zorunlu olsada bazen ebeveynler suçlu hissedebiliyor. Erken çocukluk gelişimi ve ebeveynlik uzmanı olan Lynn Louise Wonders, “Ebeveynler çocuklarıyla anılar yaratmak istiyor” diyor. “Okul yılı boyunca çalışan ebeveynlerin çocuklarından uzak kalması bir […]

09 Temmuz 2019

göz at

Yüksek Enerjili Çocuklar

18 Haziran 2019

Bir anne 4 yaşındaki kızını bana anlatırken kızının kendisine bir pil reklamını anımsattığını anlattı. Kızım aynı o oyuncak tavşan gibi ve sadece devam ediyor diye anlatmıştı. Ona bir süre ayak uydurmaya çalıştımış fakat çok kısa sürede ona ayak uyduramayacağını anlamış. Bu hikaye size tanıdık geliyor mu? O zaman çocuğunuzun yüksek enerjisinin tamamen normal olduğunu bilmek […]

18 Haziran 2019

göz at

abone ol

Güncel içeriklerimizden haberdar olun

Üye Olduğumuz Kuruluşlar