Sarılma Bilimi: Sarılmak Neden Beyniniz ve Aile Bağlarınız için İyidir?

Yazar MİA Anaokulları - 25 Haziran 2019 206 görüntüleme    

Hepimiz biliyoruz ki çocuğunuza sarılmak ve iyi bir kitaptan daha iyi hiçbir şey olamaz. Peki ama çocuklarınıza sarılmanın sizin için iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Sarılmak gerçekten de çocuklarınızla kalıcı bağlar kurmanıza yardımcı olur –işte bu nedenle her gün bu yakınlığı sağlamanızı tavsiye ediyoruz.

İşte sarılmanın sağlığınız için iyi olmasının nedenleri:

1. Sarılmak sevgi ve güven hormonu düzeylerini yükseltir.

Bir bebek doğmadan önce dahi gebe anne beynine ve kan dolaşımına oksitosin adlı bir hormon salgılar. (Oksitosin doğum sırasında bebeğin hareket etmesini sağlayan kasılmaların nedenidir, anne sütünün gelmesini sağlar ve anne ve çocuğu arasında sıkı bir bağ kurulmasına yardımcı olur.) Ancak bu bağ sadece anneye özgü değildir. Babalar, üvey ebeveynler ve anaokullarındaki öğretmenler de çocuklarına sarıldıklarında oksitosin düzeylerinde artış görülebilir.

2. Sarılmak ebeveyn ile çocuk arasındaki bağı güçlendirir.

Çocuğunuza sarıldığınız ve onu kucakladığınız zaman beyniniz dopamin salgılar –ödülün işareti olan zevk hormonu. Sarılmanın verdiği bu zevk bebeklerin ve çocukların sizin kokunuzu tanımasını ve sizin de onların kokusunu tanımanızı sağlar ki bu bağ kurmak bakımından önemlidir. Ne kadar çok sarılırsanız, dopaminin etkileri de o kadar yüksek olur ve bu da daha fazla sarılmak istemenize neden olan bir döngü yaratır. Ne kadar da harika, öyle değil mi?

3. Sarılmak kalbiniz için iyidir.

Sarılmak ve sarılmanın beyinde salgılanmasını sağladığı kimyasallar ebeveynler ve çocuklar açısından sağlık faydaları ile ilişkilendirilmiştir. Yüksek düzeyde oksitosinin nabzı yavaşlattığı ve kan basıncını düşürdüğü ve kalp hastalığı riskini azalttığı görülmüştür. Evet, sevgi ve şefkat sağlıklı bir kalbin anahtarı olabilir!

4. Sarılmak acının azalmasını sağlayabilir.

Oksitosin ve dopaminin acı üzerinde dahi bir etkisi olabilir. Diş çıkaran çocuklar ve bebeklere sarılmak onların stres düzeyini düşürerek ve enflamasyonu azaltan ve iyileşmeyi hızlandıran beyin kimyasalları salgılanması sağlayarak huzursuzluğu azaltabilir. Sarılmak ve öpmek her türlü ağrıyı yatıştıramayabilse de çocuğunuzu yatıştırmakta kesinlikle yardımcı olacaktır ki bu da her zaman iyi bir fikirdir. Özellikle anaokullarında öğretmenler çocuklar huzursuz olduğunda sık sık çocuklarına sarılırlar.

Diğer bir deyişle, söz konusu sarılmak ve öpmek ise ne kadar fazlaysa o kadar iyidir. O halde kollarınızı ve kalbinizi açın!

Sosyal Medyada Paylaş!

EN ÇOK OKUNANLAR

Çocuklarda Dürüstlük: Çocuklara Dürüstlüğü Öğretirken Yararlanabileceğiniz 5 İpucu

18 Ekim 2019

Çocuğunuz yalan söylüyor mu? Okul öncesi dönemi çocukları yalan söylemeye başladıklarında ebeveynler endişelenirler, ancak bu normal bir durumdur. Bu yazıda size, çocuğunuza dürüstlüğü öğretirken yararlanabileceğiniz 5 ipucundan bahsedeceğim. Ama önce isterseniz çocukların gerçek ve yalanı nasıl ayırt ettiklerine bakalım. 2 ile 6 yaş Anaokulu çağındaki çocuklar “büyülü düşünme” adı verilen durumu yaşarlar. Bu durum, çocukların, […]

18 Ekim 2019

göz at

Kardeş Rekabetini Ortadan Kaldırmanın Bazı Yolları  

10 Ekim 2019

Didişmek kardeş olmanın doğasında vardır. Peki, ebeveynler ne yapmalı? Kardeş rekabeti ile sorunlu olarak kabul edilebilecek davranışlar arasındaki fark nedir? Anaokulunda küçük çocuklar ve ailelerle çalışan bir terapist olarak bu soruları her zaman alıyorum. O zaman haydi, cevaplayalım! Çocuğun Kişisel Alanı Çocuklukta belli bir noktada çocuk, bir bireyselliği olduğunu fark eder ve şu iki kelimenin […]

10 Ekim 2019

göz at

Ebeveynler de Ayrılık Kaygısı Yaşar

25 Eylül 2019

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın okula başladığında veya bir geziye gittiğinde yaşadığı kaygıya aşinayız. Ancak bazen roller değişebiliyor. Kalbiniz hızla atıyor ve korkuyla karışık bir hüznün sizi sardığını mı hissediyorsunuz? İşte bunun adı “ayrılık kaygısı”. Çocuğumu başkalarının bakımına bıraktığımda ben de tereddüt ettim ve korktum. Çocuklar büyüdükçe bu his de azalıyor olsa da, yine de zor bir […]

25 Eylül 2019

göz at

abone ol

Güncel içeriklerimizden haberdar olun

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.