Resim Yapmanın Çocuk Gelişimine Katkıları

Yazar MİA Anaokulları - 03 Mayısıs 2019 216 görüntüleme    

Çocuklar, resim yaparak hayal dünyalarını daha da geliştirip iç dünyalarını yansıtırlar. Özellikle henüz konuşmayan, konuşsa bile kendini doğru bir şekilde ifade edemeyen çocuklar için resim yapmak bir iletişim aracıdır ve resim yaparak birçok şeyi bize anlatabilirler. Ayrıca konsantrasyon, sağ ve sol beynin çalışması ve özgüven için de olumlu katkıları bulunmaktadır.

Çocuklar için Resim Yapmak

Çocuklar için resim yapmak hem duygusal ve sosyal anlamda hem de beceri ve algı anlamında katkı sağlayan bir etkinliktir. Resim yapan çocuklarda birçok gelişim hissedilmektedir.

Kendilerine özgü yeni karakterler ve simgeler oluşturarak, bunları hikayelendirmesi ve bunların da aile ve anaokulu tarafından onaylanması çocuğa özgüven katar.

Çizim ve boyama yaparak el-göz koordinasyonu gelişir.

Günlük yaşantısındaki duyguları ve enerjiyi kâğıda dökerek, rahatlamasını sağlar.
Duygularını ve bilinçaltındaki durumları resim yaparak yansıtıp, iletişim kurar.

Bizimle İletişime Geçiyorlar

Çocuklar; başından geçen bir olayı, yaşadığı korkuları ve kaygıları, özlemlerini ve isteklerini resim yaparak bize anlatmaktadırlar. Henüz iletişim yönünden etkili bir iletişimi bulunmayan çocuklar, iletişim aracı olarak resmi kullanabilmektedirler. Yaşadıkları çoğu problemi, resimleri yoluyla bize ileterek farkına varmamızı sağlamaktadırlar. Hatta Anaokullarında uygulanan ve çocuğun iç dünyasını okulun anlamasını sağlayan aile çiz adlı bir test dahi vardır.

Çocukların resim yaparken kendilerine özgü karakterler ve simgeler üretmesi gayet normaldir. Çok geniş olan hayal dünyalarında oluşan bu durum, çizimlerine yansımaktadır. Hatta resmi bunlar üzerine kurduğu bir hikâyeyi düşünerek çizdikleri bile olmaktadır. Bu nedenle onların çizimlerine müdahale edilmemelidir. Çizimlerini beğenmeli, hikâyelerini dinleyerek onları desteklemeliyiz. Bu sayede kendilerine olan güvenleri de artacaktır.

Başarıyı Getiriyor

Çocukların zihinsel, duygusal ve sosyal anlamda gelişmesini sağlayan resim yapma, çocukların hem sosyal ortamda hem de okul hayatlarında başarılı olmasını da sağlamaktadır. Sağ ve sol beynin beraber çalışmasını sağlayan, el becerisini güçlendiren ve kendine güvenini artıran bu etkinlik sayesinde çocuklar günlük hayatta ve okul hayatlarında da daha yenilikçi ve başarılı olabiliyorlar. Enerjilerini bu yolla atan ve iletişim kurma kabiliyetlerini daha konuşmadan bile bu yolla sağlayan çocuklar, günlük hayatlarında ve anaokullarında hem daha rahat hem de iletişimi kuvvetli bireyler olarak yaşantılarını sürdürüyorlar.

Kaynak:https://www.cocukyeri.com

Sosyal Medyada Paylaş!

EN ÇOK OKUNANLAR

Küçük Çocuklara Sağlıklı Alışkanlıklar Kazandırma

04 Kasım 2019

Fiziksel eğitim programlarına katılan çocukların, yetişkinliklerinde daha aktif ve sağlıklı olduğu bilinmektedir. Mia Anaokulunda her gün, her yaş grubundan çocukların, sağlıklı birer vücuda, kalıcı sağlıklı alışkanlıklara ve yüksek bir özgüvene sahip olmalarına yardımcı olacak fiziksel aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Çeşitli yaş gruplarından çocukların sağlıklı alışkanlıklar edinmesi süreci ile ilgili önerilerinden yararlanarak bu süreci zenginleştirebilirsiniz. Bebekler: Bebekler bile […]

04 Kasım 2019

göz at

Çocuğunuzun Sanat Çalışmalarıyla Yapılabileceğiniz 4 Şey

28 Mayısıs 2019

Çocuğunuzun anaokulunda yaptığı el sanatları ve sayısız çizimleri ne yapacağınızı bazen bilemezsiniz. Oğlum Hollis anaokulunu henüz bitirdi ve onun yaptığı her şeyi hava geçirmez plastik bir saklama kabında saklıyorum. Bunların saklama kabında durmasındansa evin içinde daha iyi yerler olduğuna eminim. Birçoğumuz çocuklarımızın çalışmalarını büyüdüklerinde onlara gösterebilmek için saklıyoruz fakat hala küçüklerken bu çalışmalarla çok ilginç […]

28 Mayısıs 2019

göz at

abone ol

Güncel içeriklerimizden haberdar olun

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.