Öfke Anında Çocuklarımızla Olan İletişim

Yazar MİA Anaokulları - 15 Mayısıs 2019 272 görüntüleme    

İnsan yaratılış gereği doğduğu andan itibaren yaşamını sürdürebilmek için belirli gelişim evrelerini tamamlamalıdır. Bebeklikten başlayan gelişim evrelerinde farklı duygular yer almaktadır. Bu duygulardan birisi de öfkedir. Bebeklik anındaki öfke, bebeğin ihtiyaçlarından kaynaklı ağlama hâlleridir. Bu durumun öfke ile olan bağlantısı, ilerleyen gelişim evrelerinin yaş grubundaki değişim şeklindedir. Anne ve babaya düşen görev ise çocuklarının bu evrelerindeki öfke anlarında, çocuklarına doğru bir şekilde destek olmaktır.

1. Öfke anında mekânı değiştirmek

Öfke yaşayan bir çocuğa, olayda öfke durumuna sebep olan kişiler var ise mekânı değiştirmek çocuktaki öfke hâlinin uzamasını engellemeye yardımcı olacaktır. Olay yerinden uzaklaştıktan sonra durumu çocuğumuzla konuşmaya başlayabiliriz.

2. Çocuğumuzla konuşma tarzımızın anlaşılır olması

Çocuğumuzun öfkelenmesinin sebebini ne olduğunu öğrenmek için çocuğumuza karşı öncelikle ılımlı bir yaklaşım içerisinde olmalıyız. Sebep ne olursa olsun çocuğumuzun korku yaşamamasını sağlayıcı bir ses tonu kullanarak öncelikle durumu kendini rahat bir şekilde ifade etmesi ile öğrenmeliyiz. Durumu anladıktan sonra çocuğumuza karmaşık olmayan cümleler kurarak hatalı durumlarda, çocuğumuzun karşı taraftan özür dilemesi gerektiğini ona öğretmeliyiz. Örnek vermek gerekirse anaokulları öğretmenleri bu konuda oldukça tecrübelidir.

3. Öfkesinin sebebi ihtiyaçlarından kaynaklı olabilir

Çocuğumuzun öfke durumunun sebeplerinden biri de ihtiyaçlarından kaynaklı olabilir. Çocuğumuzun uykusunun gelmesi, acıkması veya lavabo ihtiyacı öfkeye sebep olabilecek ihtiyaçlardandır. Tüm bu varsayımları göz önünde bulundurarak öfkesinin geçmesini sağlamak için ihtiyaçlarını rahatça giderebileceği ortam olan eve gidilmesi faydalı olacaktır.

4. Hayatımızdaki değişikliklerin çocuğumuza etkisi

Ailedeki sıkıntılar ve aileye yeni bir bebeğin katılması çocuğumuzu etkiyebilir. Bu durum beraberinde çocuğumuzda öfkeye neden olabilir. Böyle anlarda üzerimize düşen görev çocuğumuzla durumu onun anlayabileceği düzeyde konuşarak durumu anlamasını sağlamaktır.

5. Geçici durumlar olduğu unutulmamalıdır

Çocuğumuzun öfkelendiği durumlarda onu sinirli bir çocuk şeklinde etiketlemek bu kimliğe bürünmesine sebep olabilir. Bu durumun yaşanmaması için öfke durumlarının gelişim evrelerinde görülen anlar olup, geçici olduğu unutulmamalıdır.

6. Tepkilerde çocuğumuza karşı davranışsal sınırı aşmamaya dikkat edilmeli

Çocuğumuzun öfke anına karşılık biz de onu incitecek bedensel davranışlarda bulunursak çözümü olmayan sebeplere yol açabiliriz. Bu durumlarda sakin olmalıyız ve çocuğumuza karşı incitici davranışlarda bulunmamalıyız.

7. Çocuğumuzdaki öfke durumlarının kendi eksikliğinizden kaynaklı olduğunu düşünmeyin.

Çocuğumuzun öfke durumuna sebep kendimizi görmemeliyiz. Bu durumlarda sakinleşip çocuğumuzla geçirilen zamanların güzel yanlarını anımsayarak, olaylara olumlu açılardan yaklaşmayı deneyin.

https://www.cocukyeri.com/blog/ofke-aninda-cocuklarimizla-olan-iletisimde-anne-ve-babanin-yapmasi-gerekenler

Sosyal Medyada Paylaş!

EN ÇOK OKUNANLAR

Çocuklarda Dürüstlük: Çocuklara Dürüstlüğü Öğretirken Yararlanabileceğiniz 5 İpucu

18 Ekim 2019

Çocuğunuz yalan söylüyor mu? Okul öncesi dönemi çocukları yalan söylemeye başladıklarında ebeveynler endişelenirler, ancak bu normal bir durumdur. Bu yazıda size, çocuğunuza dürüstlüğü öğretirken yararlanabileceğiniz 5 ipucundan bahsedeceğim. Ama önce isterseniz çocukların gerçek ve yalanı nasıl ayırt ettiklerine bakalım. 2 ile 6 yaş Anaokulu çağındaki çocuklar “büyülü düşünme” adı verilen durumu yaşarlar. Bu durum, çocukların, […]

18 Ekim 2019

göz at

Kardeş Rekabetini Ortadan Kaldırmanın Bazı Yolları  

10 Ekim 2019

Didişmek kardeş olmanın doğasında vardır. Peki, ebeveynler ne yapmalı? Kardeş rekabeti ile sorunlu olarak kabul edilebilecek davranışlar arasındaki fark nedir? Anaokulunda küçük çocuklar ve ailelerle çalışan bir terapist olarak bu soruları her zaman alıyorum. O zaman haydi, cevaplayalım! Çocuğun Kişisel Alanı Çocuklukta belli bir noktada çocuk, bir bireyselliği olduğunu fark eder ve şu iki kelimenin […]

10 Ekim 2019

göz at

Ebeveynler de Ayrılık Kaygısı Yaşar

25 Eylül 2019

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın okula başladığında veya bir geziye gittiğinde yaşadığı kaygıya aşinayız. Ancak bazen roller değişebiliyor. Kalbiniz hızla atıyor ve korkuyla karışık bir hüznün sizi sardığını mı hissediyorsunuz? İşte bunun adı “ayrılık kaygısı”. Çocuğumu başkalarının bakımına bıraktığımda ben de tereddüt ettim ve korktum. Çocuklar büyüdükçe bu his de azalıyor olsa da, yine de zor bir […]

25 Eylül 2019

göz at

abone ol

Güncel içeriklerimizden haberdar olun

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.