Öfke Anında Çocuklarımızla Olan İletişim

Yazar MİA Anaokulları - 15 Mayısıs 2019 154 görüntüleme    

İnsan yaratılış gereği doğduğu andan itibaren yaşamını sürdürebilmek için belirli gelişim evrelerini tamamlamalıdır. Bebeklikten başlayan gelişim evrelerinde farklı duygular yer almaktadır. Bu duygulardan birisi de öfkedir. Bebeklik anındaki öfke, bebeğin ihtiyaçlarından kaynaklı ağlama hâlleridir. Bu durumun öfke ile olan bağlantısı, ilerleyen gelişim evrelerinin yaş grubundaki değişim şeklindedir. Anne ve babaya düşen görev ise çocuklarının bu evrelerindeki öfke anlarında, çocuklarına doğru bir şekilde destek olmaktır.

1. Öfke anında mekânı değiştirmek

Öfke yaşayan bir çocuğa, olayda öfke durumuna sebep olan kişiler var ise mekânı değiştirmek çocuktaki öfke hâlinin uzamasını engellemeye yardımcı olacaktır. Olay yerinden uzaklaştıktan sonra durumu çocuğumuzla konuşmaya başlayabiliriz.

2. Çocuğumuzla konuşma tarzımızın anlaşılır olması

Çocuğumuzun öfkelenmesinin sebebini ne olduğunu öğrenmek için çocuğumuza karşı öncelikle ılımlı bir yaklaşım içerisinde olmalıyız. Sebep ne olursa olsun çocuğumuzun korku yaşamamasını sağlayıcı bir ses tonu kullanarak öncelikle durumu kendini rahat bir şekilde ifade etmesi ile öğrenmeliyiz. Durumu anladıktan sonra çocuğumuza karmaşık olmayan cümleler kurarak hatalı durumlarda, çocuğumuzun karşı taraftan özür dilemesi gerektiğini ona öğretmeliyiz. Örnek vermek gerekirse anaokulları öğretmenleri bu konuda oldukça tecrübelidir.

3. Öfkesinin sebebi ihtiyaçlarından kaynaklı olabilir

Çocuğumuzun öfke durumunun sebeplerinden biri de ihtiyaçlarından kaynaklı olabilir. Çocuğumuzun uykusunun gelmesi, acıkması veya lavabo ihtiyacı öfkeye sebep olabilecek ihtiyaçlardandır. Tüm bu varsayımları göz önünde bulundurarak öfkesinin geçmesini sağlamak için ihtiyaçlarını rahatça giderebileceği ortam olan eve gidilmesi faydalı olacaktır.

4. Hayatımızdaki değişikliklerin çocuğumuza etkisi

Ailedeki sıkıntılar ve aileye yeni bir bebeğin katılması çocuğumuzu etkiyebilir. Bu durum beraberinde çocuğumuzda öfkeye neden olabilir. Böyle anlarda üzerimize düşen görev çocuğumuzla durumu onun anlayabileceği düzeyde konuşarak durumu anlamasını sağlamaktır.

5. Geçici durumlar olduğu unutulmamalıdır

Çocuğumuzun öfkelendiği durumlarda onu sinirli bir çocuk şeklinde etiketlemek bu kimliğe bürünmesine sebep olabilir. Bu durumun yaşanmaması için öfke durumlarının gelişim evrelerinde görülen anlar olup, geçici olduğu unutulmamalıdır.

6. Tepkilerde çocuğumuza karşı davranışsal sınırı aşmamaya dikkat edilmeli

Çocuğumuzun öfke anına karşılık biz de onu incitecek bedensel davranışlarda bulunursak çözümü olmayan sebeplere yol açabiliriz. Bu durumlarda sakin olmalıyız ve çocuğumuza karşı incitici davranışlarda bulunmamalıyız.

7. Çocuğumuzdaki öfke durumlarının kendi eksikliğinizden kaynaklı olduğunu düşünmeyin.

Çocuğumuzun öfke durumuna sebep kendimizi görmemeliyiz. Bu durumlarda sakinleşip çocuğumuzla geçirilen zamanların güzel yanlarını anımsayarak, olaylara olumlu açılardan yaklaşmayı deneyin.

https://www.cocukyeri.com/blog/ofke-aninda-cocuklarimizla-olan-iletisimde-anne-ve-babanin-yapmasi-gerekenler

Sosyal Medyada Paylaş!

EN ÇOK OKUNANLAR

Çalışan Ebeveynler Yaz Aylarında Çocuklarıyla Nasıl Bağ Kurabilir?

09 Temmuz 2019

Çocuklar için yaz eğlence, eğitim ve rahatlama zamanıdır. Ancak çalışan birçok anne-baba için ofiste geçirilen saatler, onları bu anları çocuklarıyla paylaşmaktan alıkoyuyor. Çalışma gereksinimleri zorunlu olsada bazen ebeveynler suçlu hissedebiliyor. Erken çocukluk gelişimi ve ebeveynlik uzmanı olan Lynn Louise Wonders, “Ebeveynler çocuklarıyla anılar yaratmak istiyor” diyor. “Okul yılı boyunca çalışan ebeveynlerin çocuklarından uzak kalması bir […]

09 Temmuz 2019

göz at

Sarılma Bilimi: Sarılmak Neden Beyniniz ve Aile Bağlarınız için İyidir?

25 Haziran 2019

Hepimiz biliyoruz ki çocuğunuza sarılmak ve iyi bir kitaptan daha iyi hiçbir şey olamaz. Peki ama çocuklarınıza sarılmanın sizin için iyi olduğunu biliyor muydunuz? Sarılmak gerçekten de çocuklarınızla kalıcı bağlar kurmanıza yardımcı olur –işte bu nedenle her gün bu yakınlığı sağlamanızı tavsiye ediyoruz. İşte sarılmanın sağlığınız için iyi olmasının nedenleri: 1. Sarılmak sevgi ve güven […]

25 Haziran 2019

göz at

Yüksek Enerjili Çocuklar

18 Haziran 2019

Bir anne 4 yaşındaki kızını bana anlatırken kızının kendisine bir pil reklamını anımsattığını anlattı. Kızım aynı o oyuncak tavşan gibi ve sadece devam ediyor diye anlatmıştı. Ona bir süre ayak uydurmaya çalıştımış fakat çok kısa sürede ona ayak uyduramayacağını anlamış. Bu hikaye size tanıdık geliyor mu? O zaman çocuğunuzun yüksek enerjisinin tamamen normal olduğunu bilmek […]

18 Haziran 2019

göz at

abone ol

Güncel içeriklerimizden haberdar olun

Üye Olduğumuz Kuruluşlar