İlk Çocuğunuzu Yeni Bir Kardeş için Hazırlamak

Yazar MİA Anaokulları - 19 Mart 2017 3069 görüntüleme    

Bu gebeliğim boyunca en çok heyecan duyduğum şeylerden biri, anaokuluna giden Liam’ın ağabey olacağı beklentisi ve Liam ile doğacak bebeğim arasındaki kardeş ilişkisini izlemekti. Hem biz büyürken yaşadığımız eğlenceli anlar hem de yetişkin olarak aramızdaki bağ ve arkadaşlık bakımından kız kardeşim ve erkek kardeşim ile olan ilişkim hayatımın en sevgiyle andığım yönlerinden biridir ve bu ilişkiyi Liam ve doğacak kardeşi arasında yaratma fikri çok özel hissettiriyor.

 

Ancak, bunun için heyecanlandığım kadar, aynı zamanda çok yakında karşımıza çıkacak olan yeni gerçekliğe hepimizin hazır olduğumuzdan emin olmaya da çalışıyorum.  Liam neredeyse dört senedir sahne ışıklarının altındaki tek çocuktu ve görseydiniz buna alışmış olduğunu söyleyebilirdiniz – hepimiz buna alıştık. İlgi odağı olmaya alıştı. Neredeyse dört yaşındaki bir erkek çocuğunun ihtiyacından muhtemelen daha fazla olacak bir şekilde ilgi görmeye alışkın. Kendi ihtiyaçlarının, başka birisinin ihtiyaçları ile rekabet etmediği bir varoluşa alıştı ve bütün bunlar artık değişmek üzere. Geçtiğimiz birkaç ayı onu (ve kendimizi) gelecekteki bu değişikliğe hazırlamaya yardımcı olarak geçirmeye çalıştık. İşte çocuğumuzu yeni bir kardeş için hazırlamak amacıyla attığımız adımlardan bazıları.

 

Büyük Kardeşi Yeni bir Bebek için Hazırlamak için İpuçları

 

Neyin değişeceği hakkında konuşmak. Evimizi ve hayatlarımızı yeni bebek için hazırlarken, bebek dünyaya geldiğinde nelerin farklı olacağı konusunda konuşmak için çok zaman ayırdık. Nihayetinde bebek ile aynı odayı nasıl paylaşacakları hakkında konuşuyoruz, ancak tıpkı Liam bir bebekken olduğu gibi bebek de ilk başta anne ve babasıyla birlikte uyuyacak. Bebeğin her zaman nasıl uykuya ve yemeye ve bezinin değişmesine ihtiyaç duyacağı hakkında ve bazen bebek yüzünden istediği şeyleri nasıl yapamayacağımız hakkında konuşuyoruz. Bu hepimiz için büyük bir değişim olacak ve bu değişim onu ne kadar az şaşırtırsa, hepimiz de o kadar daha iyi olacağız. Eğer bu konuda zorlanacağınızı düşünüyorsanız Anaokulunuzdaki öğretmeninizden veya psikoloğunuzdan destek alabilirsiniz.

 

Mümkünse pratik yapın. Yakın arkadaşlarımız geçtiğimiz günlerde ikiz bebek sahibi oldular ve bu Liam için harika bir zamanlama oldu. Onları sık sık gördüğümüz için, Liam küçük bebeklerle aynı ortamda olma ve bebeklerin yanında ne kadar dikkatli olması gerektiğini görme, onların ağladıklarını duyma, Brad ile benim onları kucağımızda tuttuğumuzu görme ve onları kendisi kucağına alma fırsatını buldu.  Onların ne kadar da küçük oldukları ve ne kadar fazla uyudukları hakkında yorum yaptı. Bu kesinlikle ona yeni bir bebekten neler bekleyebileceğini anlamasına ve hastaneden eve döndüğümüzde hemen ona bir oyun arkadaşı olmayacağını görmesine yardımcı oldu.

 

Kendi bebekliklerinden bahsedin. Bu gebelik ve bebekten, Liam’a gebeliğim ve onunla geçen ilk günler bağlamında bahsetmenin gerçekten faydalı olduğunu fark ettim.  Kendi bebeklik fotoğraflarını ve videolarını görmekten çok hoşlanıyor ve ilk gebeliğim sırasında çekilen fotoğraflarda karnımdakinin kendisi olduğuna inanamıyor. Kendi bebekliği hakkında hikayeler duymayı da çok seviyor. Bu hatıralar hakkında onunla konuşmak çok eğlenceli ama aynı zamanda bu yeni bebek ile ilgili olarak neler olup bittiğini konuşmanın da harika bir yoldur.

 

Büyük kardeşin rolünün ne olacağı hakkında konuşun. Bu muhtemelen her çocuğun kişiliğine ve gelişim aşamasına bağlı olarak farklıdır, ancak Liam şu anda büyük bir "yardımcı" safhasında.  Hiçbir şey onu annesine veya babasına yardım etmekten daha özel hissettirmiyor.  Bebek doğduğunda Liam’ın bizim özel yardımcımız olabileceği, bebek bezlerini ve ağız bezini gidip getirebileceği ve şarkı söyleyerek ve kitap okuyarak bebeği yatıştırmaya yardımcı olabileceği hakkında çok konuşuyoruz. Yeni bebek ile birlikte özel bir yardımcı olma fikri onun çok hoşuna gidiyor.

 

Bağımsızlık becerileri üzerinde durun. Liam için muhtemelen kendisinin yapması gereken şeyleri yaparak utanç verici bir şekilde kötü davrandık - elbiselerini değiştirmek, oyuncakları toplamak, yürümeyebildiği halde onu etrafta taşımak gibi ... liste devam ediyor.  Hepimiz bizi bekleyen değişime daha hazır olmamıza yardımcı olacak bir yol olarak son birkaç ay içinde bu Anaokulu bağımsızlık becerileri üzerinde yoğunlaşmayı denedik.

 

Ancak, biraz gerileme bekleyebilirsiniz.  Yakınlarda birkaç kez Liam onu bir bebek gibi kucağıma almamı istedi - sekiz aylık hamile bir kadın için kolay bir şey değil ve Liam yaşına göre oldukça büyük. Ben de seviyorum ama fark ettim ki Liam bana giderek daha fazla sarılıyor ve kucaklıyor, ama aynı zamanda bunun çevresinde meydana gelen değişikliklerle bağlantılı olduğundan da şüphelenmiyor değilim.  Her ne kadar Liam büyüyor ve bize her gün ne kadar büyük ve bağımsız olduğunu gösteriyor olsa da, o hala çok küçük ve bazen bu şekilde hareket etme hakkına da sahip.

Geçen gün Liam, karnıma sarılarak kıkırdayarak, bebeğin onu nasıl tekmelediğini söyledi (bugünlerde sıklıkla meydana gelen bir durum) ve aniden durdu ve çok ciddi bir şekilde bakmaya başladı. Bana döndü ve "Anne, bebek doğduktan sonra bile ben de hep senin bebeğin olacağım, değil mi?" dedi.  Evet ufaklık, bunu ben bile daha iyi söyleyemezdim. Ne olursa olsun, sen her zaman benim bebeğim olacaksın.

Peki siz çocuğunuzu yeni bir bebek için nasıl hazırladınız?  İşe yarayan ama aklıma gelmeyen veya sonradan yapmış olmayı istediğiniz herhangi bir şey var mıydı?

Sosyal Medyada Paylaş!

EN ÇOK OKUNANLAR

Çocuğunuz Sizin Yatağınızda Uyumalı Mı?

19 Nisan 2019

Klinik çalışmalarımızda sıklıkla rastladığımız bir durumdur; anne-babalarıyla birlikte uyuyan veya uyutulan çocuklar. Birlikte uyumak bazı ebeveynler için çocuklarının gece uyanmalarını engellemek ve uykuya geçerken çıkabilecek tartışmaları önlemek amacıyla başvurulmuş bir yoldur.Bazı ebeveynler ise çocuklarıyla daha kuvvetli bir bağ kurma ya da güven ilişkisini güçlendirme umuduyla karar verirler birlikte uyumaya. Peki, krizleri önlemek ya da bağı […]

19 Nisan 2019

göz at

Baba ve Çocuk Aktiviteleri Çocukların Gelişimlerini Etkiliyor

05 Nisan 2019

Çocukların babalarıyla haftada 5 saat ekstradan başbaşa zaman geçirmeleri, çocuk gelişimi açısından yüksek eğitimli bir babanın bilgilerini aktarması kadar büyük etki ediyor. Avustralya’da yapılan büyük bir araştırmanın verilerin de, bir baba çocuğu ile öğrenme etkinliklerinde zaman geçirirse, çocuğun zamanla kelime testlerinde daha iyi olacağını gözlemlemişler. Ayrıca ebeveyn-çocuk öğrenme etkinliklerinde ve çocuğun bilişsel gelişiminde babanın katkısı […]

05 Nisan 2019

göz at

Çocuklar için MOMO Tehlikesi ve Ekran Süresi

15 Mart 2019

Günümüzde çok geniş olan video seçenekleri eğlence ve öğrenme için birçok fırsat sağlamakla beraber çocuklar için rahatsız edici veya tehlikeli olabiliyor. Momo ile ilgili son haberler birçok ebevynin endişelenmesine yol açtı – “Çocuklara kendilerine veya başkalarına zarar vermelerini teşvik eden bir kadın heykelin korkutucu yüzünü gösteren Momo videoları online güvenliği daha kapsamlı bir konu haline […]

15 Mart 2019

göz at

abone ol

Güncel içeriklerimizden haberdar olun

Üye Olduğumuz Kuruluşlar