Çalışan Ebeveynler Yaz Aylarında Çocuklarıyla Nasıl Bağ Kurabilir?

Yazar MİA Anaokulları - 09 Temmuz 2019 127 görüntüleme    

Çocuklar için yaz eğlence, eğitim ve rahatlama zamanıdır.

Ancak çalışan birçok anne-baba için ofiste geçirilen saatler, onları bu anları çocuklarıyla paylaşmaktan alıkoyuyor. Çalışma gereksinimleri zorunlu olsada bazen ebeveynler suçlu hissedebiliyor.

Erken çocukluk gelişimi ve ebeveynlik uzmanı olan Lynn Louise Wonders, “Ebeveynler çocuklarıyla anılar yaratmak istiyor” diyor. “Okul yılı boyunca çalışan ebeveynlerin çocuklarından uzak kalması bir yere kadar fakat çocuklar yazları biraz daha ilgi isteyebiliyor diyor.

Neyse ki, iş ve oyun arasında bir denge kurmanın kolay yolları var. Wonders, meşgul ebeveynlerin bağlantıda kalmalarına ve yaz eğlencesine katılmalarına yardımcı olmak için birkaç strateji paylaştı:

Çocuğunuzla Konuşmak için Zaman Ayırın.

İş gününüzde çocuğunuzla konuşabileceğiniz bir zaman ayırın. Bu telefonla veya görüntülü konuşma ile olabilir. Planlı sohbetler bir rutin sağlayacaktır. Bu görüşmeyi her gün birkaç dakika bile yapmanız yeterli olacaktır. Önemli günün belirli bir zamanınızda çocuğunuzla konuşmanız ve anı paylaşmanız.

İş Programlarınızı Ayarlayın.

İş programları daha esnek olan ebeveynler programlarını çok daha kolay ayarlayabilirler. Bu çocuğunuzu anaokulundan erken almak veya uzaktan çalışmak anlamına gelebilir. Programı daha yoğun bir işte çalışsanız dahi ofise erken gidip erken çıkmak veya bazı cumaları erken çıkmak gibi stratejileri deneyebilirsiniz. Yaklaşımınız ne olursa olsun, “en önemli şey, çalışma zamanını ve“ zamanın ”ayrı kalmasını sağlamaktır”.

Öğle Yemeğine veya Anaokulu Çantasına Notlar Bırakın.

Kısa bir not yazmak çok az bir zaman alır fakat etkisi güçlü olabilir. Bir çocuğun öğle yemeğine veya anaokulu çantasına küçük anımsatıcı bir not bırakılması, çocuğa anne ve babanın onları düşündüğünü gösterir. Bu çok hoş bir jest olabilir.

Bir Tatil Planı Yapın.

Bir tatil planı yapmak çocuklara ailelerin uzak kaldığı günlerde onlara dört gözle bekleyecekleri bir şey verir. Bunun uzun veya detaylı bir tatil olmasına gerek yok. Önemli olan sözünüzü tutmanız ve bu süre içinde bol bol beraber vakit geçirmeniz.

Özel Bir Hatıra Paylaşın.

Bir çocuğun huzursuzluğunu hafifletmek için ebeveynler ayrıldıkları her gün onlara özel bir hatıra bırakabilirler. Küçük bir taş, çakıl taşı veya bir biblo olabilir. Bu çocuğun annesi veya babasını özlediği her an dokunması için cebinde veya yakınında tutabileceği her şey olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş!

EN ÇOK OKUNANLAR

Çocuklarda Dürüstlük: Çocuklara Dürüstlüğü Öğretirken Yararlanabileceğiniz 5 İpucu

18 Ekim 2019

Çocuğunuz yalan söylüyor mu? Okul öncesi dönemi çocukları yalan söylemeye başladıklarında ebeveynler endişelenirler, ancak bu normal bir durumdur. Bu yazıda size, çocuğunuza dürüstlüğü öğretirken yararlanabileceğiniz 5 ipucundan bahsedeceğim. Ama önce isterseniz çocukların gerçek ve yalanı nasıl ayırt ettiklerine bakalım. 2 ile 6 yaş Anaokulu çağındaki çocuklar “büyülü düşünme” adı verilen durumu yaşarlar. Bu durum, çocukların, […]

18 Ekim 2019

göz at

Kardeş Rekabetini Ortadan Kaldırmanın Bazı Yolları  

10 Ekim 2019

Didişmek kardeş olmanın doğasında vardır. Peki, ebeveynler ne yapmalı? Kardeş rekabeti ile sorunlu olarak kabul edilebilecek davranışlar arasındaki fark nedir? Anaokulunda küçük çocuklar ve ailelerle çalışan bir terapist olarak bu soruları her zaman alıyorum. O zaman haydi, cevaplayalım! Çocuğun Kişisel Alanı Çocuklukta belli bir noktada çocuk, bir bireyselliği olduğunu fark eder ve şu iki kelimenin […]

10 Ekim 2019

göz at

Ebeveynler de Ayrılık Kaygısı Yaşar

25 Eylül 2019

Ebeveynler olarak, çocuklarımızın okula başladığında veya bir geziye gittiğinde yaşadığı kaygıya aşinayız. Ancak bazen roller değişebiliyor. Kalbiniz hızla atıyor ve korkuyla karışık bir hüznün sizi sardığını mı hissediyorsunuz? İşte bunun adı “ayrılık kaygısı”. Çocuğumu başkalarının bakımına bıraktığımda ben de tereddüt ettim ve korktum. Çocuklar büyüdükçe bu his de azalıyor olsa da, yine de zor bir […]

25 Eylül 2019

göz at

abone ol

Güncel içeriklerimizden haberdar olun

Üye Olduğumuz Kuruluşlar

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.